قبل از درمان ارتودنسی

انواع درمان های ارتودنسی

ارتودنسی ثابت

در طی درمان ارتودنسی ثابت "براکت" ها بر روی دندان ها چسبانده می شوند و سیم های ارتودنسی توسط کش به براکت ها متصل می شوند و کم کم دندان ها را مرتب می کنند.

براکت های سرامیکی

براکت های سرامیکی به رنگ دندان هستند و کمتر جلب توجه می کنند. براکت های سرامیکی را می توان برای کل دندان ها یا فقط فک بالا تهیه کرد. البته تهیه آن ها یک تا دو میلیون تومان به هزینه درمان اضافه می کند و برای مشکلات پیچیده کارآیی کمتری نسبت به براکت های فلزی دارند.

 

ارتودنسی نامرئی

اگر مشکل نامرتبی دندان ها کم باشد، می توان از ارتودنسی نامرئی استفاده کرد. این نوع درمان هزینه ای حدود پنج تا هفت میلیون تومان بیشتر از درمان ارتودنسی ثابت دارد.

 

ارتودنسی متحرک

برای پیشگیری، مشکلات محدود و عمدتا در کودکان استفاده می شود. نتیجه موفقیت این درمان کاملا وابسته به همکاری کودک می باشد.

 

ارتودنسی فانکشنال

برای درمان مشکلات فک در کودکان (مثلا کوچک بودن فک بالا (شکل چپ) یا فک پایین (شکل راست)) انجام می شود. نتیجه این نوع درمان نیز کاملا وابسته به همکاری کودک می باشد و می تواند از مشکلات شدید آینده که نیاز به جراحی فک دارند جلوگیری کند.

  

 

سوالات متداول

 آیا شما نیاز به درمان ارتودنسی دارید؟

در اکثر افراد درمان ارتودنسی به صورت سلیقه ای بوده و برای زیبایی و بهبود کیفیت زندگی انجام می شود. در نتیجه با توجه به سلیقه و خواست خودتان باید تصمیم به درمان بگیرید.

البته دو استثناء وجود دارد. در کودکانی که مشکلات فک دارند، یا نیاز به درمان های محدود متحرک و پیشگیری یا دندان نهفته دارند، تاکید داریم که این نوع درمان ها "باید" در اسرع وقت انجام شوند تا از مشکلات بزرگ آینده جلوگیری شود.

استثناء دیگر مواردی است که نامرتبی دندان ها باعث شده که دندان ها به خوبی قابل مسواک زدن نباشند یا مشکلات لثه ای ایجاد شده باشد. در این موارد نیز مرتب کردن دندان ها به نفع شما خواهد بود.

 

 چه سنی برای درمان ارتودنسی مناسب است؟

ارتودنسی ثابت با هدف مرتب کردن دندان ها در هر سنی از حدود 11 سالگی تا 90 سالگی (!) قابل انجام است. تنها محدودیت مرتب کردن دندان ها در بزرگسالان، سرعت کمتر حرکت دندان ها نسبت به کودکان می باشد.

برای مشکلات فکی ضروری است تا درمان در کودکی انجام شود و حل مشکلات فک در کودکان نسبت به مرتب کردن دندان ها اولویت بیشتری دارد. لذا حتی اگر مشکل هزینه دارید، تلاش کنید تا مشکلات فک را در کودکان خود درمان کنید تا نیاز به جراحی فک در آینده وجود نداشته باشد. مرتب کردن دندان ها بعدا نیز قابل انجام است. در صورت وجود مشکل فک در بزرگسالان، معمولا نیاز به جراحی فک به همراه ارتودنسی است.

در کودکان (7 تا 12 سالگی)، معمولا مشکلات فک، یا مشکلات مربوط فضا نگهدار یا درمان های ارتودنسی متحرک و درمان های پیشگیری به عنوان مرحله اول درمان انجام می شود.

 

ارتودنسی یا ونیر کامپوزیت و لامینت برای زیباتر کردن لبخند؟

از نظر علمی و عقلی، زمانی که دندان ها نامرتب هستند، بهترین راه مرتب کردن آن ها به روش های ارتودنسی است.

در دندانپزشکی، ونیر کامپوزیت یا لامینیت تنها برای دندان هایی که از نظر شکل و رنگ نامناسب باشند تجویز می شود. انجام ونیر کامپوزیت برای دندان های نامرتب بدون اینکه دندان ها توسط ارتودنسی مرتب شده باشند، منجر به تراش خوردن دندان ها و آسیب به لثه دندان ها می شود که عواقب آن بعد از 5 تا 10 سال نمایان می شود. البته گاهی بعد از درمان ارتودنسی ضروری است تا دندان هایی که سایز یا شکل کوچک دارند با کامپوزیت ترمیم شوند. در این موارد که تحت نظارت ارتودنتیست است، حداقل آسیب به دندان ها وارد می شود.

 

 هزینه درمان ارتودنسی چقدر است؟

هزینه درمان به عوامل مختلفی از جمله شدت مشکل، نوع و مدت درمان بستگی دارد. برای اطلاع بیشتر با ما تماس بگیرید: 1350 300 0922

 

 مدت درمان ارتودنسی چقدر است؟

طول مدت درمان وابسته به شدت مشکل شما است. این مدت می تواند از درمان ها ساده سه ماهه تا درمان های پیچیده سه ساله متغیر باشد. برای انجام درمان ارتودنسی معمولا نیاز هست تا به صورت ماهیانه در کلینیک حضور پیدا کنید. تمام تلاش ما این است تا درمان در کوتاه ترین زمان ممکن و البته با حفظ کیفیت و نتیجه عالی انجام شود.

 

 آیا ارتودنسی درد دارد؟

شروع ارتودنسی در کلینیک هیچ دردی ندارد. اما معمولا زمانی که دندان ها شروع به حرکت و مرتب شدن می کنند، در چند روز اول کمی درد و فشار روی دندان ها حس می کنید. تاکید ما استفاده از روش هایی است تا علاوه بر درد بسیار کم، دندان ها و لثه شما نیز آسیبی نبیند.


چاپ   ایمیل