بعد از درمان ارتودنسی

پایان درمان ارتودنسی

ضمن تبریک فراوان به شما به مناسبت اتمام درمان ارتودنسی، امیدواریم از نتیجه زیبایی به دست آمده رضایت داشته باشید.

حفظ نتایج به دست آمده بسیار مهم است و مسئولیت آن مستقیما بر عهده خود شما می باشد. هرگونه کوتاهی در رعایت راهنمایی های ذکر شده می تواند باعث برگشت دندان ها به وضعیت نامرتب قبلی شود.

این مرحله از درمان اصطلاحا نگهداری (retention) نامیده می شود و به دستگاه هایی که برای این منظور استفاده می شوند نگهدارنده (retainer) گفته می شود.

    

نگهدارنده ثابت (Fixed)

نگهدارنده ثابت به سیمی گفته می شوند که از پشت به دندان ها چسبانده می شود. این نوع نگهدارنده معمولا برای مدت زمان طولانی باید پشت دندان ها بماند و در صورت رعایت بهداشت خوب، هیچ مشکلی به وجود نمی آورند. باید از خوردن غذاهای بسیار سفت و میوه های هسته دار که ممکن است باعث جدا شدن چسب شود، خودداری کرد.

بهداشت نگهدارنده ثابت

اطراف نگهدارنده ثابت باید به خوبی توسط مسواک تمیز شود. برای تمیز کردن زیر سیم نگهدارنده باید از نخ دندان ارتودنسی و یا مسواک بین دندانی باریک (در صورتی که بدون فشار زیاد وارد می شود) استفاده کرد.

 نگهدارنده ثابت چه مدت باید پشت دندان ها بماند؟

معمولا نگهدارنده ثابت باید برای مدت بسیار طولانی پشت دندان ها باقی بماند. در صورت برداشته شده بعد از هر زمانی، ممکن است دندان ها مجددا تا حدی نامرتب شوند. در صورتی که چسب آن ها جدا شود یا شل شوند، باید در اسرع وقت جهت چسباندن مجدد مراجعه کنید.

چرا نگهدارنده ثابت باید برای مدت طولانی پشت دندان ها بماند؟

دندان های انسان با افزایش سن به سمت نامرتب شدن می روند. حتی در افرادی که از ابتدا دندان های مرتبی داشته اند نیز ممکن است بعد از بیست یا سی سالگی دندان ها نامرتب شوند. نگهدارنده های ثابت تضمین می کنند که دندان ها برای همیشه مرتب باقی بمانند.

     

نگهدارنده متحرک

نگهدارنده متحرک به پلاک های ارتودنسی گفته می شود که به دندان ها متصل نیست و شما می توانید آن را خارج کنید. نگهدارنده های متحرک دو نوع می باشند. یک نوع آن شفاف است و تمام اطراف دندان ها را می پوشاند.

 نوع دیگر در پشت دندان ها پلاستیک رنگی و روی دندان ها سیم فلزی دارد. باید مراقب بود تا سیم ها تغییر شکل پیدا نکنند و برای خارج کردن این نوع نگهدارنده نباید سیم جلویی گرفته شود. خارج کردن آن از طریق سیم های پشتی می باشد.

 بهداشت نگهدارنده متحرک

برای تمیز کردن نگهدارنده های متحرک باید از یک مسواک نرم به همراه مایع ظرفشویی استفاده کرد. سپس باید به خوبی با آب شستشو داده شوند. خمیردندان موجب سایش این نوع نگهدارنده ها و جرم گرفتن آن ها می شود. لذا از خمیردندان برای تمیز کردن آن ها نباید استفاده کرد.

نگهدارنده متحرک چه مدت در روز باید استفاده شود؟

نگهدارنده های متحرک باید به صورت تمام وقت در شب و روز (یعنی 24 ساعته) استفاده شود و فقط زمان غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خارج شود. بعد از یکسال باید وضعیت مجددا توسط ارتودنتیست کنترل شود و در صورت امکان به شما گفته می شود که می توانید فقط شب ها از نگهدارنده استفاده کنید. به هیچ عنوان خودسرانه مدت استفاده از نگهدارنده متحرک را کم نکنید.

نگهدارنده متحرک برای چه مدت باید استفاده شود؟

نگهدارنده های متحرک معمولا در کودکان تا سن بیست سالگی و در بزرگسالان به مدت 2 سال استفاده می شود. کاهش مدت استفاده از نگهدارنده متحرک بعد از یک سال و یا قطع استفاده از آن باید تحت نظر ارتودنتیست باشد.

پس از پایان درمان، شما باید همچنان به صورت منظم و دوره ای برای کنترل رایگان نگهدارنده ها، وضعیت بهداشت، پوسیدگی ها و مشکلات لثه مراجعه کنید. در این جلسات کوتاه مدت معمولا مشاوره های لازم به شما داده می شود و در صورتی که مشکلی در نگهدارنده ها وجود داشته باشد حل می شود.

مراجعه پس از پایان درمان

پس از پایان درمان و دریافت نگهدارنده ها باید بعد از یک ماه مجددا مراجعه کنید. اکثر مشکلات نگهدارنده ها در ماه اول مشخص می شود و ضروری است تا قبل از نامرتب شدن دندان ها، این موارد کنترل شوند. مراجعات بعدی برای کنترل نگهدارنده ها به صورت 6 ماهه می باشد. معمولا برای مراجعات دوره ای به شما وقت داده نمی شود و خود شما باید جهت گرفتن وقت اقدام کنید.

توجه کنید که بسیار مهم است که در صورت شل شدن یا شکستن چسب نگهدارنده های ثابت و یا شکستن یا گم شدن نگهدارنده های متحرک در اسرع وقت مراجعه کنید و منتظر رسیدن زمان کنترل دوره ای نباشید.

در صورت عدم مراجعه ممکن است دندان ها به سرعت جابجا شوند و مرتب کردن آن ها نیاز به درمان اضافی و هزینه های بیشتر داشته باشد.

     

تغییر رنگ دندان ها بعد از ارتودنسی

تغییر رنگ دندان ها بعد از درمان ارتودنسی می تواند به دلایل متفاوتی مثل پوسیدگی، باقی ماندن چسپ بر روی دندان ها و یا مشکل رنگ اولیه دندان ها باشد. برای کسب بهترین نتایج زیبایی بهتر است قبل از اقدام به درمان های زیبایی با ارتودنتیست مشورت کنید.


چاپ   ایمیل