حین درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی ثابت

ضمن تبریک به شما بابت شروع درمان ارتودنسی، خواهشمند است برای کسب بهترین نتیجه، تمامی موارد این بروشور رعایت شوند. در طی درمان ارتودنسی "براکت" ها با دقت بر روی دندان ها چسبانده می شود و تا آخر درمان باقی می مانند. سیم های ارتودنسی توسط کش به براکت ها متصل می شوند. کش ها می توانند به خواست بیمار رنگی باشند.

    

ناراحتی حین درمان

1- درد دندان پس از قرار دادن کش بین دندانی، براکت و سیم های ارتودنسی و پس از هر جلسه فعال سازی کاملا طبیعی بوده و پس از چند روز برطرف می شود. شدت درد در هر فرد متفاوت است. در صورت وجود درد غیرقابل تحمل می توان از مسکن ها مثل استامینوفن استفاده نمود.

2- لبه های تیز براکت ها و سیم های ارتودنسی ممکن است موجب آزردگی دهان و حتی ایجاد زخم شود. این رخداد خصوصا در روزهای ابتدایی درمان که هنوز بیمار به وجود براکت ها عادت نکرده است رخ می دهد. در صورت بروز ناراحتی بهتر است دهان به صورت مرتب با آب نمک رقیق یا دهانشویه شستشو داده شود. همچنین می توان از موم های ارتودنسی که مثل آدامس هستند استفاده کنید. موم ارتودنسی را می توانید از داروخانه تهیه، تکه ای از آن را جدا کنید و روی ناحیه مورد نظر قرار دهید.

 3- لق شدن دندان ها طی درمان ارتودنسی طبیعی بوده و پس از پایان درمان برطرف می شود.

     

جلوگیری از جدا شدن براکت ها: راهنمای غذایی

براکت ها به گونه ای روی دندان چسبانده می شوند که در پایان درمان به راحتی جدا شوند و آسیبی به مینای دندان وارد نشود. لذا مهم است که در طول درمان ارتودنسی از خوردن غذاهایی با قوام سفت و سخت خودداری شود. در شرایط جدا شدن براکت ها (که اصطلاحا شکستن براکت گفته می شود) بیمار حس می کند که براکت شل شده است.

چسباندن مجدد براکت های جدا شده مستلزم پرداخت هزینه اضافی است. همچنین براکت های جدا شده ممکن است موجب عقب افتادن درمان تا چند ماه شوند.

غذاهایی که نباید طی دوره ارتودنسی ثابت خورده شوند:

جویدن یخ، نان برشته، ته دیگ، آبنبات، بلال، غذاهای چسبناک مثل گز و سوهان / میوه های هسته دار مثل زیتون، گوجه سبز، گیلاس و ... (هسته آن ها باید قبل از خوردن جدا شود) / گاز زدن ساندویچ، سیب، هویج و ... (میوه ها رنده شوند و ساندویچ به قطعات کوچکتر تقسیم شود) / خشکبار مثل پسته و فندق (پس از خرد یا آسیاب کردن مصرف شوند)

 

بهداشت دهان حین ارتودنسی ثابت    

حین درمان ارتودنسی باید علاوه بر مسواک معمولی، مسواک ارتونسی (یا مسواک بین دندانی)، دهانشویه فلوراید و نخ دندان ارتودنسی از داروخانه تهیه شود.

تعداد دفعات مسواک زدن حداقل دوبار در روز می باشند که یکبار آن حتما باید قبل از خواب باشد. پیشنهاد می شود که بعد از مسواک زدن دهان شسته نشود و تنها محتویات دهان خارج شود تا فلوراید که برای جلوگیری از پوسیدگی ضروری است بر روی مینای دندان باقی بماند.

1- مسواک معمولی

مسواک معمولی و خمیردندان فلورایددار باید طی درمان نیز استفاده شوند. لازم است که تمامی سطوح همه دندان ها با دقت تمیز شوند. استفده از مسواک برقی می تواند برای برخی مفید باشد. الیاف مسواک باید به آرامی وارد شیار بین دندان و لثه شوند و آن ناحیه را تمیز کنند.

 2- مسواک بین دندانی (مسواک ارتودنسی)

مسواک بین دندانی با اندازه متوسط وسیله بسیار مفید و ضروری برای تمیز کردن نواحی زیر سیم و اطراف براکت است. باید هر چهار طرف تک تک براکت ها یعنی سمت راست، چپ، بالا پایین براکت ها (خصوصا ناحیه نزدیک به لثه) با دقت و به صورت حرکات رفت و برگشتی تمیز شوند. بعد از تخریب پرزهای سر مسواک (1-2 ماه) باید تعویض شود.

در صورت عدم استفاده منظم و دقیق از مسواک بین دندانی، اطراف براکت به سرعت پوسیده شده یا تغییر رنگ می دهند که پس از پایان درمان ارتودنسی موجب نارضایتی شده و ظاهری نامناسب خواهد داشت.

 3- نخ دندان

نخ دندان ارتودنسی (Super-Floss) برای تمیز کردن سطوح بین دندانی و همچنین تمیز کردن اطراف سیم به کار می رود. این نوع نخ دندان شامل سه قسمت است. یک بخش نازک سفت که برای عبور دادن نخ از زیر سیم می باشد. یک بخش ضخیم اسفنجی که برای تمیز کردن اطراف سیم و براکت استفاده می شود. و یک بخش نازک نرم که مشابه نخ دندان معمولی می باشد و باید به آرامی ناحیه بین دندان ها توسط آن تمیز شوند.

4- دهانشویه فلوراید

استفاده روزانه از دهانشویه حاوی فلوراید (05/0 %) به تمامی بیماران ارتودنسی پیشنهاد می شود. دهانشویه را معمولا باید یک دقیقه در دهان نگه داشت (در تماس با دندان ها) و سپس آن را بیرون ریخت. پس از استفاده از دهانشویه حداقل تا یک ساعت نباید چیزی خورده یا آشامیده شود. (به راهنمای ویژه هر دهانشویه توجه کنید)

توصیه شده است که دهانشویه بعد از مسواک مصرف نشود و در ساعتی از روز که مسواک زده نمی شود استفاده شود. به این ترتیب حداقل سه بار در روز (دو بار مسواک زدن و یکبار دهانشویه) فلوراید به دندان ها می رسد.


چاپ   ایمیل